Jazyk
Jazyk je jeden z najdôležitejších systémov, ktorý nás sprevádza celým životom – je vlastne našou súčasťou. Sprevádza nás už od narodenia keď sme sa učili vyslovovať prvé slová. Pomocou jazyka udržujeme vzťahy, vyjadrujeme svoje pocity, či vzdelávame sa.
Jazyk i reč sú prostriedky (nástroje) komunikácie, pretože slúžia na vzájomné dorozumievanie sa, čiže na komunikáciu ľudí.
Ak sa pozrieme na jazyk ako na dorozumievací systém, dá sa konštatovať, že ako špecifický nástroj komunikácie sa využíva len medzi ľuďmi. Aj ostatní príslušníci živočíšnej ríše majú schopnosť komunikovať. No iba ľudia majú schopnosť kreatívne produkovať a prijímať jazyk. Jazyk je najväčšia vymoženosť človeka, je to vec, ktorá ho odlišuje od ostatných živočíchov.
Jazyk je historicky konštruovaný systém zvukových, lexikálnych a gramatických prostriedkov, objektivizujúci prácu myslenia, komunikácie a vzájomného chápania sa jej účastníkov. Jeho skúmaním sa zaoberá špecifická oblasť kognitívnej aktivity človeka - jazykoveda. Jeho praktickou realizáciou je reč. Základnými funkciami jazyka sú: dorozumievacia – komunikatívna, poznávacia – kognitívna, estetická a reprezentatívna.
Jazyk je podľa Šafárika najdôležitejší a najnevyhnutnejší ústroj ducha, ba duch sám v najvyššom svojom vtelení, v najčistejšom svojom zjavení. Duch netvorí jazyk, ale tvorí sa v jazyku a s jazykom; oba sú ako telo a duša v posledných a najhlbších základoch svojho zjednotenie nevystihnuteľní, možno nad nimi ako nad najväčším zo všetkých zázrakov len žasnúť. Jazyk je však vedomím národa, je čarovne mocný zväzok, ktorý viaže dieťa k matke, brata k bratovi, rodinu k rodine, a ich všetkých spája do národa, t. j. do ľudskej spoločnosti.