Funkcie jazyka
V dobe elektronických médií, modernej výpočtovej techniky a internetovej komunikácie si len ťažko vieme predstaviť imaginárny priestor bez znakov, textov, jazykov, priestor, v ktorom by existovali bytosti bez možnosti vzájomnej komunikácie.
Základnými funkciami jazyka sú:
- dorozumievacia
- komunikatívna
- oznávacia – kognitívna
- estetická a reprezentatívna
Funkcia jazyka alebo jazyková funkcia je úloha, akú má jazykový prvok v istej konštrukcii, resp. akú má jazyk v spoločnosti používajúcej tento jazyk. Z vymedzenia jazyka ako nástroja myslenia a dorozumievania vyplývajú dve základné funkcie jazyka:
- poznávacia funkcia jazyka
- dorozumievacia funkcia jazyka
Poznávacia funkcia jazyka je funkcia jazyka sa uplatňuje v kontakte s myšlienkovou oblasťou, vo vzťahu jazyka, myslenia a vedomia. Pri vytváraní pojmov sa uplatňuje kognitívna funkcia jazyka, pri rozmýšľaní, formulovaní myšlienok sa zdôrazňuje kogitatívna funkcia jazyka.
Dorozumievacia funkcia jazyka sa uplatňuje v kontakte s obsahovou oblasťou, vo vzťahu jazyka, komunikácie a výmenou informácií. Je dôležité uvedomiť si význam dorozumenia sa. Ak tento význam pochopíme potom môžeme predávať informácie a komunikovať s ostatnými, jednoducho dorozumievať sa s ostatnými ľuďmi. Treba si uvedomiť, že na to, aby sa človek dorozumel potrebuje mať aktívnu slovnú zásobu a dokonale ovládať svoj jazyk, ale aj neverbálnu komunikáciu. Ovládanie cudzieho jazyka resp. viacero cudzích jazykov je len výhodou pre komunikantov.
Estetická a reprezentatívna funkcia jazyka vyjadruje schopnosť komunikanta vyjadriť svoje schopnosti pri využívaní jazyka ako nástroja pre komunikáciu. Dobre ovládanie resp. manévrovanie s jazykom fantasticky reprezentuje samotného rozprávajúceho. Samozrejme k tomu, aby človek pri využívaní jazyka bol skvele reprezentovaný musí využívať aj prvky neverbálnej komunikácie.